Ramiz Aydın

(d. 1937, Espiye, Giresun), Türk ressam ve öğretim üyesi.

1961 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitirdi. 1982-2004 yılları arasında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü ile Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nde sanat eğitimciliği ve Resim Ana Sanat Dalı Başkanlığı yaptı. 1987’de doçent, 1995 yılında profesör oldu. 40’ın üzerinde kişisel sergi açtı. 2004 yılında emekli oldu.

Konularında genellikle yaşadığı coğrafyanın insanının yaşam öyküsünü şiirsel yorum arayışlarıyla vurgulamaya çalışan Ramiz Aydın, Gri pastel renk armonileriyle dingin, statik duruşlar içinde Anadolu’dan insan tiplemeleri ve yöresel konular , toplumsal sorunlar ve toplumsal çelişkiler üzerine yoğunlaştı.Son yıllarda Kurtuluş Savaşı üzerine bir seri çalışma gerçekleştirdi.Katıldığı yarışmalarda, özellikle figüratif eğilimli resimleriyle bir çok ödül ve birincilik kazandı. 1970’li yıllardan bu yana pek çok karma sergiye katılan sanatçı, ABD, Almanya. Avusturya, Hollanda, İsveç, Japonya, Romanya, Bulgaristan, Kuveyt ve Fransa gibi ülkelerde Türk Sanatı’nı tanıtan sergilere katıldı ve fuarlarda yer aldı.

Ramiz Aydın’ın yapıtlarının bir bölümü müzelerde, yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda bulunuyor. Halen İstanbul’da resim çalışmalarına devam etmektedir.

ÖDÜLLER

1954 İvriz İlköğretmen Okulu Orta Kısım Resim Yarışması Birincilik Ödülü
1981 Yüzüncü yıl Kurtuluş Savaşı ve Atatürk Devrimleri Sergisi Ödülü
1987 İstiklâl Marşı ve Kurtuluş Savaşı Sergisi Birincilik Ödülü