Son Akşam Yemeği’nin ayrıntılarına yolculuk

Londra’da bulunan sanat enstitüsü Royal Academy of Arts, Google Arts and Culture ile işbirliğine giderek sanat tarihine damga vurmuş sanatçıların işlerini dijital hale getirdi.

Bu sayede Royal Academy of Arts koleksiyonunda yer alan ve aralarında J.M.W. Turner, Thomas Gainsborough, Kiki Smith’in yer aldığı sanatçıların 200’den fazla eserini Google üzerinden keşfetmek mümkün hale geldi.

Dünyanın en ünlü eserlerinin dijitalleştirilmesini sağlayan platformun dijitalleştirdiği 200 işten 20 tanesi ‘gigapixel netliğe’ sahip. Ultra yüksek çözünürlük ile sanatseverlere sunulan işler arasında Leonarda Da Vinci’nin öğrencilerinden İtalyan sanatçı Giampietrino’nun ürettiği “Son Akşam Yemeği”kopyası dikkat çekiyor. Artnet’in yer verdiği haberde, Royal Academy of Arts’ın 1821’de satın aldığı eserin, o dönemde kuruluşun koleksiyonunda bulunan en yüksek fiyatlı eser olduğu belirtiliyor.

Da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği”nin bir kopyasınının yüksek çözünürlükle dijital hale getirilmesiyle, eserde yeni detayların dikkat çekmesine de olanak sağlıyor.  Artırılmış gerçeklik programıyla eserin detaylarına yakınlaşarak, anatomik detayların nasıl resmedildiğini görmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir