Müzayedeye Bacon’un eseri damga vurdu

Sotheby’s Müzayede Evi’nin dün çevrimiçi olarak yaptığı “Çağdaş Sanat Akşam Satışı” müzayedesi, sanat piyasası için önemli satışlara sahne oldu. Seçkisinde çağdaş, modern ve empresyonist işlere yer veren müzayede canlı olarak yayınlandı. Oliver Barker’ın, Londra’daki Sotheby’s merkezinden yönettiği satışta, Francis Bacon‘ın Aeschylus’un yazdığı Oresteia üçlemesinden ilhamla ürettiği üç parçalı tablo, 84 milyon 550 bin dolara satıldı. Bacon’ın 1981 yılında yaptığı başyapıt müzayedenin gözdesiydi.

ÇİN – AMERİKA DÜELLOSU

Tablonun satışı, açık artırmaya telefonlaNew York’tan katılan alıcı ile Çin’den çevrimiçi bir katılımcı arasındaki 10 dakikalık ‘düello’nun ardından yapıldı. Eseri, Oslo’daki özelAstrup Fearnley Müzesi sattı.Francis Bacon’ın eski Yunan trajedi üçlemesinden hareketle yarattığı bu işin 60-80 milyon dolar aralığında alıcı bulacağı tahmin ediliyordu. New York Times’a konuşan sanat taciri James Holland-Hibbert ise 60-80 milyondolarlık tahminin ‘mantıklı olmadığını, müzenin geçmişte eseri 100 milyon doların üzerinde bir fiyata satmaya çalıştığını’ belirtti.

Müzayedede en yüksek fiyata alıcı bulan iş Bacon’ın üç parçalı tablosu olsa da, müzayedenin milyon dolarlık diğer satışları da dikkat çekiciydi: Clyfford Still’in “PH-144″(1947-YNo.1)’u 28 milyon 739 bin, Roy Lichtenstein’in “White Brushstroke I”i 25 milyon 417 bin, Jean-Michel Basquiat’nın “Untitled(Head)”i 15 milyon 184 bin 900 ve Richard Diebenkorn’un “View from A Porch”u 9 milyon 34 bin 300 dolara satıldı.

REKORLAR KIRILDI

Müzayede evinin satıştan toplam 363.2 milyon toplam gelir elde ettiğini belirtten Artsy.net, satıştaki önemli rekorlara da yer verdi. Helen Frankenthaller’ın “Royal Fireworks“ü (1975) 7.8 milyon dolara satılarak sanatçı için yeni bir müzayede rekoru kırdı. Matthew Wong’un “The Realm of Appearences”ı 60-80 bin dolarlık tahmini fiyatını katlayarak 1 milyon 882 bin dolara alıcı bulurken, Vija Celmins’in “Night Sky #7″ı da sanatçının eski müzayede rekorunu aşarak 6.5 milyon dolara satıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir