Ekleyen: imogachannel

imogachannel | istanbul museum of graphic arts

Tamer Demircan Kagıttan Kayık Resim Sergisi

Resim yapmadığımda; evini özleyen küçük bir çocuk gibiyim...”


Çocukken, dünya komik bir gerçeklik, hayaller oyunlarımın bahanesiydi benim için. Sokaklarda ağaçlar ve yollar, evlerde kahkahalar ve rüyalar yaşardı. Sonu olmayan masallar anlatırdık sıkılmadan. Zamanın nerede oturduğunu bilmezdim. Kağıttan kayık yapardım. Hatta içine binip o kayıkla hayallerimde uzak diyarlara göç ederdim. Çocukken böyleydi benim için zaman.

Gel zaman git zaman derken zaman ne gidiyor ne de geliyor. Hayat gel-git’lerden ibaret zaten. Gelenler ve gidenler. Ben de düşler ülkemin, gel- git akıllısıyım anlayacağınız.

Çizmek; bilinçaltıma yaptığım bir yolculuk. Bu gönüllü yolculuğun bir parçası olurum kağıt kayığımla…Yaşanmışlıklarım vardır bu yolculuklarda. İşte oraları bulurum, deşerim, deşerim; ta ki iyice içine ulaşana kadar. Sonra çıkarım kendi içimden. Çizerim, çizerim çizerim...

Kağıttan kayığın yüzdüğü sular renklerle dalgalanmaya başladığında, yeni bir kağıttan kayık yapmak için içimde bir başka derin yolculuğa çıkarım.Bu da benim Sisifos’umdur,* lanetten değil aslında başka yapacak bir şey bilmediğimden aynısını tekrar tekrar yaparım, daha çok çizerim...

Belki delilik, kağıttan kayıklarımı yüzdürmek için sanat gibi dik bir yokuşu tırmanmayı göze almak. Oysa; her seferinde daha aydınlık gelir renklerle yaşamak. O kağıttan kayıklarımla ben ne alaboralar yaşar, ne hayaller kurarım!” diyen Tamer Derican’nın sergisi 9-28 Mart 2017 tarihleri arasında AGSANATAysel Gözübüyük Sanat evinde gezilebilir. 

İlgili GörsellerÜnalan mah. Keban Cad. No:20 Üsküdar | İSTANBUL

ILETISIM FORMU

Lütfen e-mail adresinin doğru olduğundan emin olun.


© 2015. All rights reserved. Site by Gülenay Turan