Ekleyen: imogachannel

imogachannel | istanbul museum of graphic arts

ARKAS SANAT MERKEZİ

Arkas Sanat Merkezi,

Antik Çağ’daki Anadolu’nun Kapılarını Araladı

Türkiye’nin en önemli özel koleksiyonlarından biri olarak gösterilen Muharrem Kayhan Koleksiyonu, Arkas Sanat Merkezi’nde sergilenmeye devam ediyor. Arkaik Dönem’den Bizans Dönemi’ne, yaklaşık 300 adet obje ve 477 adet sikkenin yer aldığı sergi, Antik Çağ’daki Anadolu’yu keşfetmek isteyen ziyaretçileri için 20 Mart’a kadar açık kalacak.

Arkas Sanat Merkezi’nde açılan Antik Anadolu’nun Tanıkları: Muharrem Kayhan Koleksiyonu sergisi, sanatseverleri keyifli bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

İşadamı Muharrem Kayhan’ın 1980’li yıllarda oluşturmaya başladığı Arkaik, Klasik ve Hellenistik Çağ’da Karya ve İonya bölgesine ait yaklaşık 2000 sikke ve 1315 tarihi objeden meydana gelen koleksiyonundan seçilen 477 sikke ve 330 antik obje, İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde sergileniyor. Koleksiyonun en önemli bölümünü sikkeler oluşturuyor. Bazıları dünyada tek örnek olan bu sikkeler, Lydia Krallığı’nda başlayan sikke darbı kültürünün gelişimini ortaya koyması açısından büyük önem taşıyor. Koleksiyonda yer alan sikkeler dönemlerine ait çok önemli birer belge olmalarının yanı sıra aynı zamanda kendi başlarına da birer sanat eseri.

Ziyaretçilere, Antik Çağ’daki yaşantının çeşitli yönlerini keşfetme imkânı sunan serginin ana konu gruplarını Arkaik Dönem, nekropol, Karya, İon şehirleri, kült objeleri, tanrı ve tanrıçalar, ev, kadın ve hayvanlar oluşturuyor.

Büyüteçli özel vitrinlerde yakından görülebilen 1,1 gram ağırlığındaki bu paralar ilk ve son kez görücüye çıkıyor.

En eski eser 5.500 yılına ait

Koleksiyondaki en eski eser 5.500 yılına ait bir kadın heykelciği. Koleksiyonun en önemli parçalarından biri ise oturan kadın heykeli. 

ARKAS SANAT MERKEZİ; 1380 Sok. No.1 Alsancak-İzmir – 0232 464 66 00

Ziyaret; Pazartesi hariç, Salı-Pazar 10.00-18.00, Perşembe 10.00-20.00        

Giriş Ücretsizdir. Rehber eşliğinde gezmek için lütfen randevu alınız.

 

Arkas Sanat Merkezi Hakkında

Lucien Arkas’ın girişimleriyle İzmir Fransız Fahri Konsoslosluğu binasının denize bakan bölümü, restorasyonunun gerçekleştirilmesi koşulu ile Fransız Hükümeti  tarafından 20 yıllığına, yalnızca kültür ve sanat amaçlı kullanım için Arkas Holding’e tahsis edilmiştir. Bir yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından Kasım 2011’de Arkas Sanat Merkezi adıyla İzmir’de sanatseverlerin hizmetine sunulmuştur.

Mimar Niko Filidis’in yönetiminde tümüyle elden geçirilerek, çağdaş donanımlı bir sanat merkezine  dönüştürülen bu tarihi bina, iki kattan oluşmakta ve 10 adet sergi odası bulunmaktadır. Sergi alanı 370 metrekare olan sanat merkezi  ulusal ve uluslararası platformda göze çarpan sergilere ev sahipliği yapmaktadır

İlgili GörsellerÜnalan mah. Keban Cad. No:20 Üsküdar | İSTANBUL

ILETISIM FORMU

Lütfen e-mail adresinin doğru olduğundan emin olun.


© 2015. All rights reserved. Site by Gülenay Turan