Bilecik Osmaneli’deki Aya Yorgi müze oluyor

18. yüzyılda çıkan yangın sonrası yeniden inşa edilen Bilecik’in Osmaneli İlçesi’ndeki Aya Yorgi Kilisesi, Müze ve Kültür Merkezi olarak restore edilip turizme kazandırılacak.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, Aya Yorgi Kilisesi’nin restorasyonuna ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: ”Osmaneli, 18 medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerden geriye kalan bir çok tarihi ve kültürel varlığa sahiptir. Bu kültürel varlıklardan Hagios Georgios(Aya Yorgi) Kilisesi, tarihi camilerimiz gibi Osmaneli için çokça ziyaretçi çeken turizm değerlerimizdendir. Hristiyanlık’tan önceki medeniyetler döneminde tapınaklar bölgesi olarak ta kullanılan bu bölgede kilise inşa edilmiş, en son kilise 18.yüzyılda yangın sonucu büyük hasar görünce onun kalıntıları üzerine bugünkü kilise inşa edilmiştir. Mülkiyeti Osmaneli Belediyesine ait olan Aya Yorgi Kilisesi ilk belediye başkanlığımız döneminde hemşerimiz Prof. Dr. Nabi Avcı’nın Kültür ve Turizm Bakanı olarak verdiği desteklerle, kültür merkezi ve müze olacak şekilde projelendirilmiş ve İçişleri Bakanlığımızın onayı ile kilisenin bağlı olduğu Ortodoks Fener Patriğinin de katkılarıyla gerekli izinler alınmıştı.

İki kez ihale edilmesine rağmen ihaleyi kazanan şirketlerin restorasyonu yapmamaları nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilememişti. Milletvekilimiz Selim Yağcı ve İl Başkanımız Fikret Karabıyık ve de Prof .Dr. Nabi Avcı’nın destekleriyle tekrar restorasyon yatırımı hızlandırılmış ve inşallah 2021 yılında restorasyonun tamamlanması kararlaştırılmıştır.”

KARDEŞLİK SİMGESİ

Şahin konuşmasının devamında şunları belirtti: ”Kültür merkezi ve müze olarak kullanılacak kilise ve çevresi Osmaneli’ye gelen özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmekte ve önemli bir tarih ve kültür varlığı olarak korunmaktadır. Emeviler, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Osmaneli’de ortodoks Hıristiyanlar ile müslüman Türkler kardeşlik, birlik ve beraberlik içinde dostça yaşamışlardır. O dönemde Osmaneli’de 5 cami ve 6 mescit, bir kilise bulunduğu kaynaklarda görülmektedir.

Geçmişten Osmaneli’de kalan Rüstem Paşa Camii(Ulu Camii),Yıldırım Beyazıt Camii(Kırgıllı Camii),Medrese Camii(Yeni Camii) bugün restorasyonları tamamlanmış şekilde hizmet etmektedir. Diğer iki camimizin yerleri bilinmekle birlikte artık restorasyonları için çalışmalar yapmaktayız.

Osmaneli turizmde yükselen değer olurkenGeorgios(Aya Yorgi)Kilisesi ve sahip olduğu tarihi camileri, konakları, köprüleri,kaleleri gibi varlıkları ile dikkat çekmektedir.İnşallah

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapacağı restorasyonla kilisemizde,dikkat çeken ilçemizin önemli bir değeri olarak müze ve kültür merkezi olarak turizme hizmet edecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir